ÖZICSELI HÁDZSI IBRAHIM-DZSÁMI REKONSTRUKCIÓJA (I. ütem)

Esztergom (2007-2010)

Mezős Tamás cikke (megjelent Félbetört minaret a bazilika tövében - az esztergomi dzsámi rekonstrukciója címmel a www.epiteszforum.hu-n 2009. április 30-án).

Európa legészakibb török dzsámijának rekonstrukcióját eredményezte az egykori vasgyár komplexumának szállodává történő átépítése az esztergomi Vízivárosban. A bonyolult szakmai problémákat fölvető építkezés első üteme már véget ért. A terveket Mezős Tamás, a KÖH elnöke jegyzi.

Az épületegyüttes három egysége közül az északi, részben a középkori várfalon átnyúló egykori Petz-gyárban szállodát és konyhaüzemet, a középső Malom-bástyában éttermet és a malom vízgépészetének rekonstruktív bemutatását, illetve a déli egység korábban lakóépületként használt, de eredeti térrendszerében rekonstruált egykori dzsámi épületének felső szintjén konferenciaterem megvalósítását képzeltük el. A dzsámi kétszintes épületében a pinceszinti – a középkorban átjáróként használt –, barokk korban beboltozott háromhajós térben török kávézó készül.

A program megvalósításának sarkalatos kérdését jelenti a terület árvízvédelmének a megoldása. A jelenlegi árvízi adatok ismeretében az étterem terasz szintjén kialakított terek, valamint a konyha és a kiszolgáló helyiségek szintje a mértékadó árvízszint alá kerülne. A régészeti kutatások során dr. Horváth István az eredetileg tervezett konyhaszint alatt Árpád kori falmaradványokat tárt fel, melyek összefüggései egy kéttraktusos épületet határoztak meg.

Az ásatások felszínre hozták a dzsámitól délre elterülő kis udvarnak és a dzsámi pincéjének a középkorból származó útpálya-burkolatát. Ennek megtartása és bemutatása evidens érdeke a beruházónak és a tervezőnek egyaránt. A falban megtalált vízhordó (vagy kitörő-) kapu ismételt megnyitásával, az épület nyugati előterében a kávézó terasza épülhetne meg. A kis déli udvar egy hangulatos, a török kort idéző csobogóval és rózsalugassal berendezett pihenőkertként kiváló helye lehet a meditálásnak, elmélyedésnek. Megteremtjük az udvar közvetlen utcai kapcsolatát és a feljárást a várfalon rekonstruált gyilokjáró szintjére. A gyilokjárónak egykor meglévő, de elbontott átvezetését az imaház szakrális tere és a városfal között rekonstruálni kell. Így teremthető meg az összeköttetés az együttes déli és középső szektora között.

A középső egységben, a Malom-bástyában tervezett étterem üveg tetőszerkezetének megépítését elvetette a tulajdonos. Helyette az étterem teraszát alakítottuk ki ezen a szinten. A 19. század végén épült ún. mosófolyosót elbontottuk és helyette a –9,0 m-es szinten egy kis, török hangulatú wellness megépítését javasoltuk. A városfal mentén a wellness fölötti födém pereme üvegszerkezetből készül, és így talán teljes és eredeti magasságában bemutatható lenne a 15. századi városfal is. A modern eszközökkel kialakított tér fontos eleme lenne az egykori malom vízgépészeti rendszerének akárcsak részleges bemutatása mellett, az utóbbi ásatási szezonban napvilágra hozott középkori lakóház Ny-i homlokzatának a megmutatása is. A lakóház és a dzsámi É-i homlokzata között előkerült az eredeti sziklafelszín, amely jól demonstrálja a terület morfológiai viszonyait.

A Veprech-torony fölött és a Petz-gyár utcai bejáratának sávjában, kétszintes épületszárnyban vendéglátó funkciót terveztünk. Itt képzeltük el a szálloda recepcióját és néhány kapcsolódó kereskedelmi egységet. A második szinten, a Duna felé néző oldalon egy konferenciaterem kínálna szép kilátást a folyó és Párkány irányában. A vasgyár tömegében helyezhető el a modern panzió. A megbízó elképzelése szerint szolid eleganciával, otthonos hangulatot teremtve kellene a belső tereket kialakítani.
Az eredeti belső térstruktúrát annyiban kívánjuk rekonstruálni, hogy a közel négyzetes alapterület középső kb. egynegyedét két szint magasságban, közbenső lefedés nélkül tervezzük meg. Az épület bontása során a későbbi átalakítások alkalmával a falba beépített öntöttvas oszlopok lényegében eredeti helyzetükben képesek megvalósítani a 18-19. századi téralakításra történő utalást. A földszinten és két tetőtéri szintben elhelyezett szállodai szobák megközelítése a városfal vonalában elhelyezhető lépcsőn keresztül történhet.

Tervezés: 2007-2010

Megbízó: Rosenberg Hungária

 

Építészet, vezető tervező: dr. Mezős Tamás

Építészet, munkatársak: Borosházi Tamás, Botos Eszter, Fekete Anikó, Melis István

Régészet: dr. Gerő Győző, dr. Horváth István

Tájépítész: dr. Szilágyi Kinga

Statikus: Varga Ernő

Épületgépészet: Sasvári Gábor

Légtechnika: Kollár Csaba

Épületvillamosság: György Zoltán

Épületautomatizálás: Borz László

Kőrestaurátor: Osgyányi Vilmos

 

Kivitelező: