KECSKEMÉTI PIARISTA TEMPLOM FELMÉRÉSE (2017)

Kecsekmét (2017)

"A piaristák a XVIII. század elején Kecskemét város akkori legjelentősebb főurának, az országbíró, hadvezér és költő, gróf Koháry Istvánnak kezdeményezésére és pénzügyi támogatásával telepedtek le Kecskeméten. A téren először a rendház épült fel, majd a kalocsai székesegyházzal rokonított, magyarországi viszonylatban is jelentős, érett barokk stílusú templom építése kezdődött meg, amely a pestisjárvány miatt hosszasan elhúzódott. A kialakult jelentős pénzhiány következtében az eredeti kéttornyos tervekkel szemben egyetlen középtornyot emeltek."

"Figyelemreméltó a gazdag díszítésű erkélyes kapuzat. A templom alaprajza a jezsuita elrendezés korszerűbb fajtájának megfelelő. A komoly művészeti értéket képviselő főoltár kalandos úton került a felvidéki Privigye piarista templomából Kecskemétre 1747-ben. Az új templomot építtető privigyei házfőnök 500 Ft-ért ajánlotta fel az addig használt oltárukat a kecskemétieknek, akik nem fogadták el az ajánlatot. A közvetlen értékesítés egyik korai példájaként - a városi legenda szerint - egy éjjel a privigyeiek váratlanul megjelentek az oltárral. Végül kedvező áron, 300 forintért, itt maradt a díszes oltár." - forrás: https://kecskemet.hu/piarista-templom/

Az iroda a rendházzal és diákotthonnal egy egységet képező együttesen belül csak a templom (belső terek és homlokzatok) felmérését készítette el, a kapcsolódó épületszárnyakat csak olyan szintig és mélységig mértük, mely már lehetővé tette volna a templom szakszerű felújításának megtervezését is. A felmérési tervek műszeres méréssel, nagy pontossággal, alakhelyesen készültek el. Megjegyzendő, hogy a zegzugos altemplom mérése bár részben elkészült, mivel annak egy részét temetkezésre is használták, az egyébként is csak részben volt bejárható. A templom felújítási munkálatainak félbemaradását követően így már nem volt lehetőség az altemplom teljes, pontos feltérképezésére.

Tervezés: 2017

Megbízó: Piarista Szentháromság Plébánia, Kecskemét

Építészet: Kovács Építész Mű-hely

Vezető tervező: Kovács Ferenc, Jobbágy Judit

Műemléki szaktervező: M&M Architektész

Vezető tervező: dr. Mezős Tamás

Építészet: Bodó Balázs, Jobbik Eszter, Kozák Ágnes, Krocskó Krisztina